Jak wyglądał przedmiot marzeń Janka Muzykanta? Lekcja z wykorzystaniem technologii VR.

[…]Wówczas w ciemnej głębi wydawało się̨, jakby od nich biła światłość srebrna; szczególnej wypukłe zgięcia oświecone były tak mocno, że Janek ledwie mógł patrzeć na nie. W onym blasku widać było wszystko doskonale: wcięte boki, struny i zagiętą rączkę. Kołeczki przy niej świeciły jak robaczki świętojańskie, a wzdłuż zwieszał się smyczek na kształt srebrnego pręta […]

Ale te skrzypce w jasności czasem zdawały się przybliżać, jakoby płynąc ku dziecku… Chwilami przygasały, aby znowu rozpromienić się jeszcze bardziej. Czary, wyraźne czary!

H. Sienkiewicz Janko Muzykant

Jak wyglądał przedmiot marzeń Janka Muzykanta? To temat lekcji języka polskiego, która odbyła się 27 kwietnia 2023 r. Uczniowie klas czwartych opisywali skrzypce, o których marzył bohater noweli Sienkiewicza. Na lekcji wykorzystano technologię VR. Każdy z uczniów, biorących udział w zajęciach, mógł zobaczyć trójwymiarowy obraz skrzypiec przez okulary VR – owalny kształt instrumentu, łukowatą talię, otwory rezonansowe na przedniej stronie, ślimakowatą główkę połączoną długą szyjką z korpusem, nawinięte na kołeczki struny. Na koniec wszyscy wysłuchali nagrania zamieszczonego na stronie www.lutnik.republika.pl, prezentującego brzmienie skrzypiec z XIX wieku. Obserwacja znacznie ułatwiła uczniom opis tego niezwykłego przedmiotu. Instrumentu otwierającego swymi dźwiękami bogaty i niesamowity świat sztuki, jakim jest muzyka. Dzięki temu doświadczeniu uczniowie mogli lepiej zrozumieć, dlaczego skrzypce wydawały się Jankowi tak magiczne.

Lekcję przeprowadziła Małgorzata Zawichrowska, nauczycielka języka polskiego.