„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka) oraz stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Do szkół podstawowych trafi nowoczesny sprzęt, w tym drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne nowoczesne urządzenia wybrane z katalogu ok. 175 pozycji.

Maksymalna wysokość wsparcia dla szkoły jest uzależniona od liczby uczniów wynikającej z danych z Systemu Informacji Oświatowej.

Wsparcie finansowe udzielone naszej szkole to 71 100,00 zł.

Informujemy, iż w ramach przyznanych środków na realizację programu „Laboratoria Przyszłości” szkoła w 2021 roku zakupiła:

• Drukarkę 3D wraz z laptopem,
  • Filamenty,
  • Aparat Sony Cyber-shot DSC-RX100 III,
  • Gimbal ręczny DJI Ronin-S.C.,
  • Oświetlenie do realizacji nagrań,
  • Mikrofon kierunkowy Boya BY-MM1,
  • Mikroporty Kimafun – bezprzewodowe mikrofony krawatowe,
  • Statyw fotograficzny,
  • Mikrokontroler – zestaw startowy Arduino®,
  • Stację lutująco-rozlutowującą za pomocą gorącego powietrza,
  • Kamerę cyfrową Sony 4K FDR-AX53,
  • Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającymi ich funkcjonowanie i Licencja dostępu do portalu wirtualnych lekcji,
  • Bibliotekę modeli 3D online,
  • Dyktafony,
  • Mikrofon  stojący ze statywem,
  • Podwójny zestaw wokalny – mikrofon bezprzewodowy,
  • Lupy,
  • Gogle przeciwodpryskowe,
  • Stolik pod drukarkę 3D,
  • Komplet klocków POLYDRON Budujemy mosty,
  • Zestawy:
  • Na tropach nauki: STEM – skały i gleba
  • Na tropach nauki STEM – zwierzęta
  • Na tropach nauki STEM – siła i ruch – poziom 2
  • Na tropach nauki STEM – właściwości materii,
  • Apteczkę,
  • Gaśnicę proszkową,
  • Instrukcje BHP.

Zakupiony sprzęt pozwoli uczniom eksperymentować, zdobywać praktyczne umiejętności, rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć pozalekcyjnych.

Korzyści z udziału w programie „Laboratoria Przyszłości” z perspektywy szkoły i nauczyciela:

• Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia – nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę.
  • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy.
  • Wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu zajęć dodatkowych.

Z perspektywy rodzica i ucznia:

• Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi.
  • Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy
    z przygodą.
  • Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych.

Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany będzie w realizacji podstawy programowej, na zajęciach dodatkowych, kół zainteresowań jak również w przygotowaniach do konkursów.

Więcej informacji o programie: https://www.gov.pl/web/laboratoria