10 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Długosza odbył się koncert pod tytułem w „Świecie baśni”. Wśród zaproszonych na imprezę gości byli Rodzice i Bliscy naszych Uczniów, Dyrektor i Wicedyrektor szkoły.

Była to świetna okazja, aby przekonać się, jak bardzo baśń zakorzeniona jest w naszej kulturze i jaką rolę w niej pełni. Baśnie i bajki przemawiają niemal do każdej sfery psychicznej człowieka i trafiają nie tylko do najmłodszego odbiorcy. Jak pisze Bruno Betelheim „ich pierwotną funkcją było tłumaczenie świata i metaforyczne wskazywanie życiowej drogi w otaczającej, tajemniczej rzeczywistości“. Pokazują więc wzorce, przestrzegają, ale i przynoszą nadzieję, łagodzą lęki, pozwalają wierzyć w to, że dobro
w końcu zwycięży. Zapisują się głęboko w ludzkiej świadomości i są niezmierzonym źródłem ukrytych i głębokich znaczeń.

Wspólnie z przybyłymi na koncert gośćmi odbyliśmy wspaniałą podróż po świecie baśni, rozpoczynając ją od klasycznych historii, takich jak „Czerwony Kapturek” czy „Kopciuszek”, a kończąc na współczesnych  kinowych hitach, takich jak „Pocahontas”, „Król Lew” czy „Kraina Lodu”. Artystyczna formuła koncertu opierała się na połączeniu ekspresji teatralnej i wokalno – muzycznej. Młodzi aktorzy ze Szkolnego Koła Teatralnego rewelacyjnie odgrywali na scenie fragmenty bajek i baśni, zaś chórzyści, soliści oraz instrumentaliści śpiewali i grali znane z bajek utwory tak, że chciało się je nucić jeszcze długo po koncercie. Po świecie baśni oprowadzili nas aktorzy Szkolnego Koła Teatralnego Prospero :

Lidia Jagusiak – narratorka i Wróżka z baśni o Kopciuszku,

Zuzanna Redel, – Czerwony Kapturek i Simba,

Bartosz Lewandowski – wilk i Bestia z baśni „Piękna i Bestia”,

Alan Dudkiewicz – gajowy z  baśni o  Czerwonym Kapturku,

Julia Samonek – mama Czerwonego Kapturka i narratorka,

Małgorzata Figiel – babcia Czerwonego Kapturka i narratorka,

Anna Zaremba – Kopciuszek i narratorka,

Kacper Brzozowskia ­­– Mufasa,

Wojciech Szczepański – książę z baśni o Kopciuszku,

Hanna Łyszkowicz – Piękna  z baśni „Piękna i Bestia”,

Joanna Stańkowska, Patrycja Jochymska, Lena Malinowska – szczurki z baśni
o Kopciuszku.

oraz wspaniali wykonawcy muzyczni:

Artur Domoń –  melodia „Här kommer Pippi Långstrump” na trąbkę i fortepian oraz partie chóralne,

Zuzanna Redel – zaśpiewała piosenkę z bajki muzycznej z tekstem Jana Brzechwy
i muzyką Czesława Janicza  „Czerwony Kapturek to ja”,

Anna Zaremba – zaśpiewała piosenkę z „Kopciuszka” : „We śnie budzą się marzenia“,

Konstancja Sroczyńska – wykonała „La Valse de L’amour” z „Kopciuszka”
w opracowaniu na flet,

Tymoteusz Manios – jako Pumpa w piosence „Hakuna Matata” oraz partie chóralne,

Miłosz Goss – jako Timon w piosence „Hakuna Matata” oraz partie chóralne,

Ada  Manios –  zaśpiewała piosenki: „Kolorowy wiatr”  i „Krąg życia” oraz partie chóralne,

Wiktoria Domoń – zaśpiewała piosenki:  „Tej historii bieg”, Krąg życia
oraz partie chóralne,

Anna Olejnik – zaśpiewała piosenki: „Gdy nie masz nic”, „Krąg życia” oraz partie chóralne,

Patrycja Jochymska  – zaśpiewała „Krąg życia” oraz partie chóralne,

Magda Bieńkowska – Dzwoneczek w piosence „Twój własny świat„, partie chóralne,

Lena Malinowska, Zuzia Bujnowicz, Miłosz  Bieńkowski, Bartosz Zakrzewski,
Zuzia Kamińska, Martyna Magnucka
– zaśpiewali  partie chóralne.

To była prawdziwa kulturalna uczta. Jesteśmy pod wrażeniem zdolności, jakie prezentują nasi uczniowie.

Wydarzenie przygotowano z inicjatywy nauczycielek – Małgorzaty Zawichrowskiej, Joanny Grabowskiej, które odpowiedzialne były także za kształt artystyczny koncertu. Pani Iga Kaleta zadbała o wsparcie techniczne oraz nagłośnienie. Przepiękną dekorację przygotowała pani Małgorzata Grzywacz.

Dodaj komentarz