W klasach I-III dzieci poznały wierszowaną historię kota – ekologa Anny Smak-Drewniak „Kot Zefir i skarby przyrody”, następnie wykonywały zakładki do książki z ekologicznymi symbolami. W klasach starszych czytano fragmenty baśni i legend, w których motywem przewodnim były elementy przyrody i ich wpływ na człowieka, jego przeżycia oraz losy. Wybór tych tekstów nie był przypadkowy, bowiem dodatkowo doskonale wpisał się w obchodzony w październiku „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych” pod nazwą „Baśnie i legendy świata”.

27 października 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Długosza w Pabianicach odbyła się kolejna Sztafeta Czytelnicza pod hasłem „Pokaż kulturę, chroń naturę”. Wzięły w niej udział wszystkie klasy – od pierwszej do ósmej. Wychowawcy klas oraz uczniowie czytali wybrany, przygotowany przez organizatorów, fragment książki.

 Zadaniem uczniów klas IV-VI było wykonanie plakatu ekologicznego, zaś uczniowie klas VII-VIII  rozwiązywali zagadki, rebusy i  krzyżówki.

   Uczniowie po raz kolejny przekonali się, że czas spędzony z książką może być i przyjemny i pożyteczny. Uświadomili sobie ponownie, że w książkach poruszane są ważne tematy, także te dotyczące wpływu człowieka na przyrodę i odwrotnie oraz to,że bez roślin, zwierząt, czystej wody, czystego powietrza świat byłby szary i ponury, a człowiek nie miałby szans na przeżycie. Jednak, aby mogło być inaczej należy przyrodzie okazać szacunek i kulturę.

  Organizatorami sztafety byli bibliotekarze – Małgorzata Grzywacz i Edyta Łyszkowska oraz nauczyciel biologii – pani Klaudia Majzer. Serdecznie dziękujemy Wychowawcom, którzy włączyli się do akcji czytelniczej, uczniom za zaangażowanie, a Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Pabianicach – za współpracę.

   Zapraszamy do udziału w kolejnej sztafecie w przyszłym roku.

Dodaj komentarz